PoeZia VeTem Per Ju.

 

Vetem per ty do te shkruaj

Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!

___________________________

"Plage dashurie"

Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

 

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri.
_______________________________

Si Ndihem Pa Ty

Ku me ike ku humbe ku u trete
një plage ne zemër me mbete
një zjarr që kurr nuk shuhet
një emër që perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur të dy vetëm rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur të shtrengoj por s'them të dua
Kur them se vdes për buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do të ndodhë me ne të dy
Sikur të mos jem me me ty
Sikur kjo ender të ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë të dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të të dua
Sa kohe këto buze do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne të vërtetë
Por diçka di me siguri

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum për bezdisjen
nëse të thash se je airi im
jeta ime shpirti im
gjysma ime që sjetoj dot paty
por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
nëse shpirti sme buzeqesh
nëse dhimbja me trete
rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim

Po shkoj me the
dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
Po shkoj me the
atje ku malli do t'me trete për ty!

Do shkosh të thash
po un cfar të t'jap si kujtim?
Para se t'nisesh
trete n'zemër mallin tim!

Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
2 pika loti m'ndrijn ne sy!
Ne shpirtin tim nuk ka me diell
por ka veç mall, veç mall për Ty.
_____________________________________

O zemer e mjere

O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon.

                        TE dua.


Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend
TE dua.

Zhgenjimi


U zhgenjeva sa shpejt nga ty
se ti me fole se te dua shpirt
Se per mua je si flori
Te dashurova qe me shikim te
pare qe ate �ast nga zemra
Nuk te kam ndare Me bere per
Vete te ndiqja hap pas hapi
Dhe me braktise ne meshir te fatit
Nuk ka djale tjeter qe te zevendeson
Te dua vetem ty valle a e kupton
dal ne dritare po syte me jane thare
Shoh vendin Kur rrin bashke dhe me
Vjen per te qare nga zemra ime fillon
te pikoj gjak me thuaj ti te drejten
Te dhimbsem ndo pak Me vjen zor Nga
Vetja Qe rashe ne dashuri Mundohem
Te fsheh por ne sy dallohet ky trishtim
Ska emer tjeter ve� fjale Zhgenjim
Te dua shume i dashuri imi dhe pse jam
me zemer te copetuar dhe te them prape te dua ???

Fati Im

N� Dasmen t�nde do t� vi patjeter
Si nj� plak vjet�r
Do te ulem vetem ne tavolin
P�r fatim tim do t� ngre dolli
Edhe pa i ftuar n� dasmen t�nde
Do t� vi si i strukur
Si nj� zog pa fole do t� rri
E do te dehem e do t� qaj p�r ty
Nese pa dashuri do tm� shoh�sh
Mos mu afro sdua t� m� njoh�sh
Dua ta kuptosh n� heshtje k�t� durim
E prap t� qaj p�r fatin tim
E nese i bukur te dukem
P�rs�ri mos ma thuaj
Tani t� pakten ki m�shir
Thuaja burrit t�nd se ti dukesh m� i Mir
As bota as Ai ska faj
Se jeta deshti t� na ndaj
Por t� lutem mos Harro
Dashurin e VRAR.

K�tu Pran�

merr fryme ngadal symbullur rri
ne preherin tim pushon trupin ti
ledhatimi im floket ti pershkon
pershperit lehtas me duaj pergjithmone

me hapet kraherori dashuria buqet
pa dyshim i dashur do te te dua perjete
te puth ne ball duke tete shtrenguar
tretem ne ato qaste duke i perjetuar

i hap syte me shikon e s ngopesh fare
te roberoj me kthetra si shpende graitqare
ato puthje te ngrohta i ruaj si thesar
qe ne shpirt me ndezin te pashuar mall

shiu romantik ben naten te paharruar
nje nate e veqante ne mes netve qe shkuan
lus zotin qe ti ketu te jesh perseri
mos me braktis te lutem ktu me mua rri

A �sht� dashuri apo gaboj

Sa here flas me ty boten mbaj ne duar
shpresa me ngjallet duke enderruar
kur nuk flas me ty monotonia me bren
prape lumturohem kur pran ti me vjen

qdo fjal qe ti thua argjend eshte per mua
madje edhe gjerat qe si pelqeja te ti tani i dua
edhe karakterin tani kam ndryshuar
jam me e qete e tera e menduar e harruar

kam frike ta pranoj ndoshta e dhe e ndjej
kerkoj nje shpjegim dilemen e gjej
kerkoj driten e mbytem ne terr
eja me shpeto te lutem me merr

nese eshte dashuri ma thuaj tani
nese un gaboj me ler qe te shkoj
sdo te kthehem me pran sdo te rri
por te them tani mos me kerko as ti

Magji e zez�

ishte dite e fundit sikur e ndjeja un
ate te dite te bukur ishim te lumtur shume
me mbaje ne kraheror e me shikoje ne sy
sikur te me tregoje ish fundi per ne te dy

se kuptoja dot ti ndjeje dashurine ?
po qfar arsye kishe te me lesh ne gremine
a thua u desh te vepronte tradhtia
e te thyente zemren dhe ndjenjat e mia

ajo ti verboi syte dhe ike me te
sa e sa fjale ajo ti kishte thene
te kishte genjyer sa e sa ska m�
dhe prape o i marrosur bese i ke z�n�

te pash ty me te duke biseduar
ku edi sa fjale a thua i ka pergenjeshtruar
me veshtrove ne sy dhe me sishe ai
qe dikur e njoha e me mbante ne gji

sikur magjia e zez tet kishte rrembyer
personin qe e doje tash per ta urryer
e bindur jam me deshe po se c`ndodhi se di
per nje qast u shua e ter ajo dashuri

te flas ti skupton as qe degjon fare
kembengul un por prape me largon
dorezohem ne fatin ne at qe eshte shkruar
pershperis fjalen e fundit ke per tu penduar
dhe iki larg teje pergjithmone

Qast i lumtur

Trupat kemi bashkuar te dy te shtrir rrime
si zingjir te pakeputur kemi dashurine
me puth ti sa fort e pastaj me shtrengon
trazohen epshet te forta qe veq ti mi zgjon

fytyren ta prek aq lehtas me duar
nga qasti ne qast per te mos me munguar
me ate shikim te parreshtur sikur me perbin
percillen perqafimet krijojne pafundsin

nga pasioni lind gezimi e buzeqesh me lot ne sy
sa shum zotit i lutem te mos me ndaj nga ty
me pare do te doja tete vdisja ne duar
se sa ta kujtoj dashurin tone si te kaluar

e vren dyshimin tim dhe me sjell besimin tim
pellumbeshe imja te dua deri ne amshim
sa forte duhemi ne te dy kjo eshte e papare
zoti na ka bekuar dhe ska per te na ndare

dhe vertet prane teje ndihem e bekuar
sikur ne kete jete fati sme ka munguar
ndjej se gjithqka qe dua tani e posedoj
kur ti je me mua edhe qiellin perqafoj

nga ky qast i lumtur te ringjall perjetesi
te mos perfundoj kurre ky qast plot dashuri
kjo lumturi e jona le te jete e pasosur
nga puthjet e tua kurre mos qofsha e ngopur

Takim zemrash

shikim i pathyer te dy na kish rrembyer
zemrat u takuan nga dashuria ngazellyer
dridhej zemra trupi fliste e un skisha fjale
u ndjem si princi e hirushja ne prralle

i pari erdhe e mjedisin ma shtrengove
me afrove ngat vetes sa shpejte me roberove
nuk levizja dot isha e ngujuar
madje e dhe truri me ishte bllokuar

sikur ne filma romantik ishim perqafuar
nje puthje pasionante qiellin e perqante
e shkrire ne ty mbeta si vullkan i pashuar
gjersa dora jote te ngritur me mbante

zemrat tona u takuan dhe su ndan me kurre
dashuria na bashkoi si ura dy udhe
epshi na rrjedhte si lum pa ndal
e sot un u ndjeva si princesha ne prralle

perralle qe kufirin se ka kurre
sa te jetosh ti e sa te jetoj un
per sa jete e mote shpirtrat i kemi te bashkuar
se bashku do te tretetmi ne botene amshuar

Miqesia na shperbleu me dashuri

Ishim shok rrinim bashke
te gjithe na shikonin
thonin se ne kishim diqka
por nuk e pranonim

ishim te afert e te dashur
se bashku sekrete mbanim
ndoshta kishim filluar te ndjenim
por pengesat syte na i vranim

tkisha shok te gjithe e dinim
e te donte shoqja ime
ajo qante ne preherin tim
kur shpreheshim me rrefime

ti i pari bere hapin dhe fillove ta pranoje
se dashuria mori vrapin qe ti e lulezoje
dhe un ste refuzova por isha duke dyshuar
shoqen qe ne zemer te kishte si per ta harruar ?

pyeta te gjithe u keshillova dhe mora vendim
me than ndiqe zemren tende dhe u hodha ne veprim
ta pranova dashurine dhe ti me perqafove
me shtrengove sa fort dhe prane me afrove

QFARE ZEMRE

Cfar� zem�r pate
q� k�t� t� ma b�sh mua
bes�n nuk e mbajte
por p�rs�ri t� dua.

me dor po te shkruaj
me zemer po vuaj
pse je larg meje
me le te vetmuar
sa dit i merzitur e sa net i qet
shkruaj zemres sime
se te don per
jettt

,, SHKATRRIMI I DASHURISE,,

Lindi nje dashuri e fort si guri
dashuri e thelle qe smunde te shkatrrohej
kishte ndjenja ne dy personat qe duheshin
me te vertet e donim njeri tjetrin.

Edhe pse jetonim larg njeri tjetrit
zerat e tone cdo dit ishni bashke
me puthjet qe i kishim permes telefonit
nga dashuria e madhe imagjinoja sikur buza ime i bashkangjitej buzes saj.

Cdo dit e me shum dashuria shtohej
sun rrinim as nje minut pa e ndegju zerin e njeri tjetrit
isha i gezuar sa qe sdi si me pershkru
veq e them fjalen se shum TE DU.

E caktuam edhe daten per bashkimin tone
edhe oret i numroja qe koha tme kalone
na mbeten plot edhe njezet e shtate dite
qe te vi njezet qershori per me u bashkangjite.

Por diqka ndryshoj dhe erdh e papritur
me do mosmarrveshje duke u habitur
nuk e besonim se po perlahemi
por erdh dhe fundi ku duhet te ndahemi.

Tash po rri dhe vetem lotoj
dot jet ma mir qe tmos jetoj
let shendrrohet jeta ime ne varr
e dashur te lutem me fal.

Duheshte te pershendetemi me fjalen LAMTUMIRE
asnjeri sun e thoshim se e kishem veshtire
edhe pse ndarja te na sundonte
prap se prap fjala TE DUA egzistonte.

Kete poezi kur te kesh me lexu
besoj qe din se kush ta ka shkru
emri yt ne zemer me rri
jeta ime veq eshte tu u shkri...

Mos ik nga e V�rteta

Vet�s i shton dhimbje t� kota
d�shir p�r nj� t� pamundur fantazie
shoq�ria nuk t� mjaftoi, e irrituar t� dukej bota
q�ndroje n� ndejkje t� nj� m�shumt�sie
Iluzioni t� dhuroi humbjen
n� aterimin e vonsh�m t� s� v�rtet�s
Mos ndalo vazhdo rrug�n e fatit
un� k�mb�t kam ngulur n� vendin q� jam e duhur
k�puc�t taket i thyen p�r t'mos vazhduar
n� pritje t� nj� dite p�r tu liruar
Mos ik nga e v�rteta, shih kjart�sin
rrug�n e ke pa penges�, vet�n e ndalon
err�sira �sht nisur t� len pas vobekt�sin
drita shpirtin ta liron drejt fatit q� k�rkon
Nj� dit� do t� agoj p�r ty, e kaluara mbetet vet�m kujtim
nj� harres� q� ishte, ringjalljen e flak� e b�n tym.

Per mua je e vdekur

Sdo te mendoj me per ty
tani kam vendosur
per mu mbetesh e harruar
e vdekur dhe e varrosur

Mos mendo se ter� jeten
ne ty do te mendoj
se ka vajza tjera
qe me meritojn

Vertet per ty kam qar�
dhe per ty kam menduar
por tash ne zemren time
mbetesh veq e kaluar

Mendova per ty te vdes
por kete se meritove
ndoshta tash je penduar
por shum u vonove

Ska me asnje fjal
nga ana e zemres sime
ska me as meshir�
ska per ty as nderime

Per mua je e vdekur
dhe krejt e harruar
sepse keshtu te kthehet
kur shum te kam dashuruar

Meritove kete shperblim
me ta kthy keshtu
sepse e ke ditur mir�
se sa shum te dua


Vdekja le te merr
se une me smerzitem per ty
sikur ti qe su merzite
kur zemren ma pate thy

Tash vetem shkruaj per ty
por kete e bej me nje qellim
ta din� te ghith� se sa te deshta
e si ma djege shpirtin tim


Ta din� gjith� si te mallkova
dhe qe per ty une jetova
ta din� se tradhetia te kthehet
dhe vet zemra jote kthehet

Per ate qe te ka dashur
mbetesh nje e kaluar
nje person i vdekur
dhe krejt i harruar

Ne vend te dashuris�
tash shum urrejtje kam
te them se kurr me
ne zemer nuk te kam

Ik shko te aj tjetri
se atje ke pasurin
se per ate ti ke luftuar
e jo per dashurin�

Humbe ate qe te deshti
vetem per pak pare
u bere e pameshir�
gjeloze e tradhtare


Nje dit� do te denoj
vetem tradhetia jote
se me le plag� ne zemer
te pasheruar per shum mot�

Tash ne vendin tim
loti le te flet
se une per jet� e mot
tash po mbetem vet

Por nje dit� dhe ti
do te jesh e vetmuar
ke me u penduar
por shum tash je vonuar

Harrom te lutem mua
dhe doren qe te ka prekur
per mua mbetesh e kaluar
per mua je e vdekur ...